Porady - techniki

W tym dziale pojawiać się będą odpowiedzi w formie opisów czy też filmików na najczęściej zadawane przez was pytania. Jeśli czegoś tutaj brakuje proszę pisać, za wszelkie uwagi i nowe pomysły dziękuję.

 • Haczyki muchowe - dobór i charakterystyka

  Krótki opis i charakterystyka haczyków muchowych, ich oznaczeń, rodzajów i innych informacji potrzebnych na początku przygody z wykonywaniem sztucznych much.

 • Poprawne mocowanie haczyka w imadle

  Poprawne zamocowanie haczyka w szczękach imadła to czynność, od której zawsze rozpoczynamy wykonanie nowej muszki.

  Źle zamocowany haczyk może skutkować uszkodzeniem szczęk (ukruszeniem ich końcówek lub ich deformacją przy bardzo mocnym dociśnięciu); w imadłach ze szczękami samozaciskowymi typu Regal może dojść do ...

 • Jak używać finishera (wiązadełka)

  Wbrew pozorom jest to czynność, o którą pyta wielu rozpoczynających wykonywanie much. Z czasem wykonanie węzła finisherem staje się odruchowe i robi się go bez zastanowienia.
  Poniżej krótki filmik prezentujący jak się robi węzeł kończący muchę.

 • Jak używać przyrząd do półwęzłów

  Przyrząd do wykonywania półwęzłów jest niezwykle prosty w użyciu oraz prostszy do zastosowania niż finisher (wiązadełko). Używamy go do wykonywania węzłów w muchach, w których główka jest wykonana z sierści tzw. muddlery oraz w muchach z bogatą jeżynką.

 • Hair Stackery

  Jak używać Hair Stackera

  Hair Stacker to narzędzie do wyrównywania sierści np. sarny, wiewiórki czy innej sztywniejszej sierści przed mocowaniem. Niezwykle użyteczne, gdy chcemy wykonywać ogonki, skrzydełka czy też główki much.

  Wystarczy włożyć sierść do stackera, kilka razy delikatnie uderzyć tak przygotowanym narzędziem w stół i otrzymujemy wyrównaną gotową do użyca sierść.

 • dubbing twistery

  Jak używać dubbing twistera

  Przydatne i jednocześnie bajecznie proste w użytkowaniu narzędzie do wykonywania trwałych dubbingów, główek stremerów tzw. woolhead, lecz nie tylko. W skrócie pisząc wystarczy utworzyć pętlę z nici (stąd często mówi się o tej metodzie dubbing w pętli), w którą należy włożyć dubbing i tak przygotowaną całość skręcić.

 • Jak zrobić jeżynkę

  Jeżynka to podstawowy element wielu wzorów sztucznych much od suchych, poprzez mokre, nimfy, streamery, a na łososiowych Full Dress-ach kończąc.

 • Jak zrobić skrzydełka suchej muchy

  Łowienie na suchą muchę to wg mnie oraz większości muszkarzy najpiękniejsza metoda połowu i właśnie dlatego warto posiąść umiejętność wykonywania tych imitacji.

 • główka z sierści sarny

  Jak zrobić główkę z sierści sarny

  Główki z sierści sarny to nieodłączny widok pudełek z streamerami, jednak wykorzystując tą metodę wykonamy wiele wzorów suchych much: chruścików (np. Goddard Caddis), koników polnych, łososiowych bomber-ów i innych imitacji.

 • Jak nakładać dubbing na nić

  Dubbing to jeden z najczęściej stosowanych wśród fly tier-ów materiałów i dlatego już na samym początku warto zapoznać się z technikami jego używania.

  Podczas nakładania dubbingu na nić warto pomagać sobie woskiem lub klejem, którym smarujemy nić. Do tak przygotowanej nici dubbing sam się lepi.

Komentarze

Cesiek

Chylę czoło. Ta tak niewinnie wyglądająca strona zawiera tak obszerne kompendium wiedzy oraz praktycznych porad, że trudno szukać podobnej w necie. Wielkie dzięki za ogromny wkład pracy zwłaszcza, że przekazana jest w sposøb bardzo przystępny i zrozumiały.

Szymek

Super! To mi się przyda

Chris

Naprawdę fajne, konkretne porady . Można znaleźć podpowiedź na każdy temat.

Dodaj komentarz
 • Strony partnerskie
Script logo   StudioStrona.pl